poniedziałek, 15 października 2012

Starożytność i elektryczność?

Mechanizm Antykithira
Fragment mechanizmu z Antykithiry
Gdy czytamy fragmenty Starego Testamentu bądź Mahabharaty dotyczące latających postaci i przedmiotów, to czy rzeczywiście jesteśmy zmuszeni przyjmować za prawdziwe magiczne wyjaśnienie tych zjawisk? To znaczy takie wyjaśnienie, zgodnie z którym wszelkie zjawiska niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka żyjącego w epoce średniowiecza są wynikiem boskiej ingerencji. Pamiętać należy bowiem, że do dziś obowiązuje średniowieczne rozumienie tekstów starożytnych. 

Znając jednak dzisiejsze możliwości umysłu ludzkiego, skłonny jestem rozpatrzyć inne możliwości. Być może ludzie żyjący przed narodzinami Chrystusa mieli dostęp do wiedzy znacznie wykraczającej poza średniowieczne standardy? Dowodami w sprawie mogą być między innymi reliefy z Dendery, mechanizm z Antykithiry, egipskie hieroglify opisujące zjawiska świetlne oraz skamieniałe, starożytne baterie.


Jednym z najbardziej intrygujących odkryć XX wieku stanowi mechanizm z Antykithiry. W 1901 roku, z wraku starożytnego statku zatopionego w pobliżu greckiej wyspy Antykithiry, nurkowie wyłowili coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak osiągnięcie najnowszej technologii, postępująca erozja wskazywała jednak na antyczne pochodzenie. W świecie jedynej słusznej nauki, coś co nie pasuje do koncepcji słynnych profesorów, trafia do lamusa. Tak właśnie stało się z niniejszym odkryciem. Przeleżało na dnie jakiejś szafy w ateńskim muzeum kilkadziesiąt lat. Kompleksowe badania przeprowadzono dopiero w 2006 roku! Okazało się, że starożytni grecy stworzyli przy użyciu mechanizmu zębatkowego kalendarz i ruchome planetarium w jednym. Maszyna wskazywała między innymi datę rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich. Taki poziom rozwoju technicznego ludzkość osiągnęła dopiero w XVIII wieku!

rekonstrukcja
Rekonstrukcja mechanizmu
To jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że nasi przodkowie z antyku potrafili korzystać z energii elektrycznej! Przenieśmy się na chwilę na drugą stronę basenu morza Śródziemnego, do starożytnego Egiptu.  Grupa badaczy na czele z Reinhardem Habeckiem udowadnia, że uczeni znad Nilu skonstruowali żarówkę. Oczywiście nikt nie twierdzi, że Egipt był opleciony siecią kabli i przewodów. Habeck pisze o energii statycznej, takiej, którą da się łatwo wytworzyć (pocieranie balona o włosy) i magazynować. Głównym potwierdzeniem takiej tezy ma być relief z Dendery, który przedstawia coś na kształt żarówki i promieni świetlnych. Inżynier elektryk Walter Garn dokonał nawet rekonstrukcji takowej żarówki i okazało się, że ... świeci! Przypomnę, że żarówkę Edison opatentował w 1871 roku, a data powstania reliefu szacowana jest... a zresztą...
relief z Dendery
Relief z Dendery rzekomo przedstawiający żarówkę
Jest także wiele innych badań i koncepcji dotyczących nowoczesnych z naszego punktu widzenia technologii, które być może były używane przed wiekami. Profesor Rainer Ose pisze o koronach Dolnego i Górnego Egiptu, które po złączeniu emanowały światłem. Ose tłumaczy takie zjawisko użyciem energii statycznej zmagazynowanej w prostej baterii. Taką baterią z pewnością mogła być słynna bateria z Bagdadu ,odnaleziona w 1936 roku przez Wilhelma Königa. Działanie takiego urządzenia potwierdziła nawet słynna ekipa pogromców mitów. Nic dodać, nic ująć. 

Jeżeli zatem analizujemy materiały pochodzące ze starożytności (Biblia czy też inne teksty, hieroglify, architektura) może nie powinniśmy brać pod uwagę do dziś obowiązujących średniowiecznych interpretacji. Może należy patrzeć przez pryzmat nieco mniej skrępowany niż ten opleciony przez skostniałe systemy zarządzające dzisiejszą wiedzą. Sam nie wiem.

Żarówka z Dendery: więcej info

Mechanizm z Antykithiry: więcej info

Bateria z Bagdadu: więcej info

4 komentarze:

 1. Elektryczność rzeczywiście może się okazać wyjaśnieniem tych wszystkich zjawisk - jednak w jaki sposób tak naprawdę można tego dowieść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to dawno temu było napisane, ale odpiszę xd.
   Bateria z Bagdadu jest wstanie zasilić żarówkę.
   Tutaj są między innymi filmiki.
   http://innemedium.pl/wiadomosc/starozytna-elektronika

   Usuń
 2. Nasza technologia jest dużo bardziej zacofana od tej, która była x lat przed nami. InPlus

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń