środa, 10 października 2012

Chińskie Piramidy

Piramida
Jedna z chińskich piramid
Jeżeliby przyjrzeć się naszemu światu, to z łatwością dostrzeżemy, że obecne cywilizacje przenikają się, transferując tym samym idee oraz kulturę. Spójrzmy na architekturę. Wszędzie buduje się takie same wieżowce, takie same stadiony, identyczne mosty i drogi. Ale czy zawsze ta wymiana była tak łatwa i gołym okiem dostrzegalna? 

Otóż okazuje się, że tak. Gdy skupić się na wzmiankowanej architekturze, można dostrzec, że pewne schematy się powtarzają. Najbardziej znanymi budowlami starożytności oraz prehistorii są piramidy oraz kamienne kręgi. Znajdują się dosłownie wszędzie, bez względu na szerokość geograficzną. Najsłynniejsze piramidy powstały  w Egipcie oraz Ameryce Środkowej. Nie wszyscy jednak pamiętają, że podobne konstrukcje umiejscowione są na terenie Bośni i Hercegowiny, Indonezji, Kambodży, Włoch, Sudanu oraz Chin. I za pewne wielu innych, o których i ja nie wiem. Ostatnimi czasy najwięcej powiedziane i napisane było na temat tych wzniesionych przez Chińczyków.

Chiny, z wiadomych powodów, to kraj obłożony pewnymi ograniczeniami dla badaczy. Nikt nie jest dlatego w stanie powiedzieć ile stożkowych monumentów znajduje się na terenie Państwa Środka. Dotychczas doliczono się 300. Z całą pewnością kilkanaście, w tym niektóre olbrzymich rozmiarów, położonych jest w okolicach miast Xi'an oraz Xianyang. W samym sercu kraju. To co wiadomo na ich temat, to fakt, że służyły, podobnie jak egipskie piramidy, za grobowce. Ponadto ich płaskie zakończenie sugeruje, że podobnie jak to miało miejsce w Ameryce Środkowej, na szczycie odbywały się jakieś ceremonie.

Najbardziej interesująca jednak jest data ich powstania. Okazuje się bowiem, że najstarsze prawdopodobnie powstały  prawie w tym samym czasie, w którym zbudowano piramidę Cheopsa, czyli około 4500 lat temu! Dwie, bardzo oddalone od siebie cywilizacje jednocześnie postanowiły zbudować takie same konstrukcje? Tysiąc lat po Chińczykach i Egipcjanach swoje piramidy stawiali Olmekowie w Meksyku. Archeolog Dietmar Schrader, badacz chińskich piramid, pisze:

"W jej wnętrzu (kamiennej piramidy Shao-Hao - przyp. PS) umieszczono kamienny posąg cesarza Shao-Hao w pozycji siedzącej, odnaleziony w pobliżu piramidy. Figura ta do złudzenia wyglądem przypomina ogromny posąg siedzącego na tronie egipskiego faraona Cheopsa (2545-2520 p.n.e.) Władca ten panował w okresie Starego Państwa, kiedy piramidy wznoszono także w Egipcie. Moim zdaniem jest to bardzo interesujący aspekt, który pobudził mnie do przemyśleń o charakterze zasadniczym." Muszę w tym miejscu dodać, że grobowiec Shao-Hao znajduje się w miejscowości Qufu (czyt. Chufu). W języku greckim Cheops to nie kto inny, tylko właśnie Chufu.

Dlaczego piramidy powstawały na wszystkich zamieszkałych w starożytności kontynentach? Są dwie możliwości. Albo ludzkość ma zapisaną w kodzie genetycznym potrzebę budowania piramid i kamiennych okręgów, albo powstały one w wyniku transferu idei. Pierwszą tezę można z łatwością odrzucić: czy nadal ludzie stawiają piramidy? Czy Ty czytelniku odczuwasz potrzebę zbudowania kamiennego kręgu? Nie? Czyli istniała w dalekiej przeszłości komunikacja międzykontynentalna? Też nie. No bo jak? Bardzo dawno temu potrafiono przepłynąć Ocean Spokojny i potem zapomniano tę wiedzę na kilka tysięcy lat? Musi istnieć inne wyjaśnienie. Ale jakie?

3 komentarze:

 1. Jest pewna teoria mówiąca o tym, że po wielkim wymieraniu, kiedy zginęły wielkie gady czy mamuty, ludzie, którzy przeżyli, chcieli uchronić się przed powtórką z rozrywki. Mieli swoją cywilizację i według wyliczeń astronomicznych mogli przewidzieć, kiedy nastąpi kolejna katastrofa. Przewidzieli, że będą musieli chronić się przed wodą, dlatego zbudowali kilka (może więcej) łodzi (oczywiście nie takich zwykłych łódek; można to porównać lub nawet utożsamiać z biblijnym potopem). Kiedy przyszła wreszcie wielka woda, łodzie rozpłynęły się na różne strony: część trafiła do Egiptu, część do Ameryki Południowej, a część dopłynęła do Indii i Indochin. W każdym z tych miejsc starali się odtworzyć dawną cywilizację, stąd np. piramidy, które powstawały w tym samym czasie w różnych miejscach świata.
  Owszem, teoria budząca wiele wątpliwości, jednak mająca jakieś podstawy naukowe (egipskie hieroglify mówiące o budowaniu od nowa dawnej wiedzy) czy też historyczne przekazy w formie przypowieści (biblijny Noe).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dotąd nie spotkałem się z takim uzasadnieniem, tym bardziej jest interesujące. Cieszę się że napisałeś/aś swoją propozycję wyjaśnienia tejże zagadki.

   Muszę jednak przyznać, że Ta teoria jest mocno pokomplikowana, chociaż bardziej prawdopodobna niż wyjaśnienie pt. "piramidy powstały przez przypadek".

   Usuń
  2. Tak jak napisałam, teoria ma mnóstwo znaków zapytania i momentami wydaje się być wręcz infantylna np. zbudowanie łodzi, które mogłyby przebyć długie trasy w tamtych czasach nie było raczej zbyt proste, albo to, że w ogóle potrafiono obliczyć i przewidzieć rodzaj i czas katastrofy na tyle wcześniej, by się do niej przygotować. Nie mniej jednak może stanowić to wskazówkę/szkielet dużo bardziej skomplikowanego ciągu zdarzeń, które tu przedstawione są w mega dużym uproszczeniu. Zgadzam się bowiem, że przypadek, albo kosmiczne siły nie są żadnym wyjaśnieniem - przynajmniej dla mnie.

   Usuń