wtorek, 8 lutego 2011

Skąd przybyli faraonowie?

fresk
Egipcjańscy muzycy
Po cichu wracamy sobie po dalekich tematycznych wojażach do mojego ulubionego tematu, a mianowicie do czasów starożytnego Egiptu. Cóż tym razem mam mądrego do przekazania? Nie, nie będę pisał rzecz jasna o zamieszkach, które obecnie mają miejsce w owym uroczym zakątku świata, choć warto w tym miejscu wspomnieć, iż nasz etatowy przepowiadacz przyszłości, Nostradamus, rzekomo przewidział taki bieg wydarzeń. Szkoda tylko, że jak zwykle wiemy o tym już po fakcie. Jako, że to mój pierwszy wpis dotyczący stricte Egiptu, to warto rozpocząć od samego początku, od okresu predynastycznego (ok. 6000 - ok. 3100 p.n.e) oraz wczesnodynastycznego (ok. 3100 - 2686 p.n.e.). O ile na temat tego drugiego już conieco wiadomo, to jeżeli chodzi o ten pierwszy to stan naszej wiedzy jest znikomy. A tam gdzie są znaki zapytania, tam pojawiają się różnorakie tezy i przypuszczenia. Pytaniem na dziś zatem jest, jak w temacie, skąd przybyli faraonowie? No i jak zazwyczaj, istnieje kilka teorii, ja natomiast mam swoją ulubioną, którą chce się podzielić ze światem! (Kilkając "Czytaj więcej" przejdziesz do dalszej części tekstu)

Egipt z okresu predynastycznego to po prostu ziemie, na których osiadły tryb życia prowadziło kilka plemion, nie znały one języka pisanego, nie potrafili budować trwałych struktur, jedynym ich osiągnięciem według egiptologów jest wykreowanie hierarchicznego systemu społecznego. Kultury Nagada, Tasi i Badari, bo tak nazwano owe plemiona, nie pozostawiły po sobie prawie żadnych śladów, mało tego, żadne z nich nie wykazywało predyspozycji do stworzenia najpotężniejszego państwa wczesnej starożytności. Około 6000 lat temu nad Nilem pojawiają się kaukascy osadnicy, którzy według oficjalnej nauki stali się twórcami dynastycznej cywilizacji. Jakimi osiągnięciami legitymują się owi azjatyccy przybysze? Potrafili budować, znane w zachodniej Azji, owalne szałasy! Nagle, około roku 3100 p.n.e. okazało się, że w parę lat Egipcjanie poznali tajniki zaawansowanej irygacji, która pozwoliła okiełznać wylewy Nilu, dostarczając tym samym okolicznym mieszkańcom duże ilości produktów spożywczych. Wraz z rozwojem nawodnienia rozwinął się system zarządzania, władza centralna bowiem sterowała produkcją, dystrybuowała żywność oraz koordynowała magazynowaniem. W miejscu owalnych szałasów powstały monumentalne, kamienne budowle: świątynie, grobowce, pałace. To co je cechowało to doskonała jakość obróbki dużych kamiennych bloków skalnych. Z drewnianych szałasów nagle przeszli w zaawansowaną obróbkę kamienia! To co istotne, to fakt, że już w pierwszych konstrukcjach zastosowano techniki, które następnie były używane do końca ichniejszej cywilizacji.

Ponadto, w tym samym czasie Egipcjanie rozpoczęli podbój mórz oraz rzek, nauczyli się w krótkim czasie tworzenia statków, zdolnych pokonywać wszelkie znane ówczesnym ludziom morskie przeszkody. Ich pierwsze łodzie były tak doskonale zmontowane, drewno tak dopasowane, że nie trzeba było ich uszczelniać smołą (warto w tym miejscu nadmienić, iż wcześniejszym etapem wodnego podróżowania stosowanego przez rzekomych przodków Egipcjan były tratwy zdolne pokonać spiętrzone wody niedużej kałuży). Innymi wynalazkami jakimi się zaczęli wtedy posługiwać bohaterowie naszego wpisu były między innymi: krosno, narzędzia do obróbki metali oraz te do zaawansowanej obróbki drewna. Najbardziej wiekopomnym jednak wynalazkiem okazało się pismo. Ni stąd, ni zowąd pojawiają się wszędzie hieroglify, nie ma zaś żadnych śladów stosowania protopisma. Co ciekawe, jednocześnie z hieroglifami powstało uproszczone pismo dla pospólstwa, zwane hieratycznym. Oznacza to, że wynalazcy w momencie tworzenia swojego systemu znaków od razu zauważyli, że będzie on zbyt trudny i zbyt rozwinięty dla przeciętnego człowieka. Inne pisma na świecie stopniowo się rozwijały i stopniowo powstawały uproszczenia, ale nie w tym przypadku!

Pytanie numer jeden: dlaczego akurat kaukascy osadnicy nie mogli być protoplastami cywilizacji starożytnego Egiptu? Odpowiedź: wszystkie dowody wskazują na to, iż do Egiptu przybyła już w pełni rozwinięta cywilizacja, która przyniosła ze sobą swe osiągnięcia, nie mogła ona pochodzić ze wschodu, ponieważ niegdzie tam nie odkryto podobnego pisma, podobnych budowli (pomijając już owalne szałasiny) oraz narzędzi. Pytanie numer dwa: skąd zatem pochodzą starożytni Egipcjanie? Jedna z wielu możliwych odpowiedzi: ojciec historii, Herodot, będąc w Egipcie dowiedział od memfiskich kapłanów, iż ich lud pochodzi z niedalekiego zachodu, skoro jednak na zachodzie również nie ma śladów porównywalnej kultury, to może dowody jej istnienia zostały zniszczone, a może wręcz zatopione w otchłaniach Atlantyku? Istniała według Platona niegdyś wyspa, której nazwa brzmiała Atlantyda. Zapraszam do lektury Ocalonych z Atlantydy, Franka Josepha.

2 komentarze:

 1. Zgadzam sie prawie w100% - poza jednym ALE... . Jeżeli legenda głosi, że przybyli z niedalekiego zachodu to " Atlantyda " - tak niedalekim zachodem nie była . Przyjmując jej istnienie to odległość ładnych pare tys. kilometrów. Dlaczego , więc Atlantydzi nie osiedlili się koło cieśniny Glblartar - tylko przemierzyli całą północną Afrykę aby osiedlić sie w Egipcie. Lud, który stworzył cywilizację na wyspie oceanu Atlantyckiego, przyzwyczajony do wielkiego oceanu - chowa sie - gdzieś w środku morza Śródziemnego. To mi trochę nie pasuje. Wczytując sie w mity Sumeru, póżniej zredagowane przez Sitchina w "Zaginionej Księdze Enki" , bardziej mi pasuje jego teoria.
  Świat archeologiczny z uporem maniaka - wciska mam teorię historii Egiptu , moim zdaniem nie trzymającą się kupy. Oto jeden przykład.
  Okres 6.000 -3.000 tat p.n.e to jest okres kamienia ( proste narzędzia,proste budowle ) , A za budulec służy zwykła glina . Szacowanie , więc - że 3 piramidy w Gize powstały w tym okresie - jest czystym nonsensem. Moim zdaniem to właśnie te piramidy powstały - jako pierwsze. Egipcjanie , wzorując się na nich budowali swoje ( z drobnych elementów kamiennych oraz cegły mułowej. Te piramidy już tam stały od wielu , wielu lat.
  Egipcjanie - naród skrupulatny zapisywał ważne rzeczy swojej historii . Dlaczego , więc nie ma nawet wzmianki o budowie tych piramid. Po prostu - oni ich nie zbudowali
  Nie chcę się rozpisywać - kto, kiedy, po co zbudował te wielkie obiekty bydowlane , aby nie powielać treści książki - Z. Sitchin " Zaginiona Księga Enki " . Polecam ją wszystkim . Znajdziecie ją w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzekomi Atlantydzi, jeżeli w ogóle istnieli to po upadku wcale niekoniecznie wybrali jedno miejsce to zamieszkania. Obecność zikkuratów w Mezopotamii, piramid w ameryce płd i Egipcie i Sudanie oraz kilku w Azji może być dowodem na to, że Atlantydzi zasiedlili różne tereny, wybrali między innymi Egipt dlatego właśnie, że w przeciwieństwie do dzisiejszej Hiszpanii, Maroka, Libii, Algierii znajduje się tam niezwykle żyzny teren zasilany rzeką, podobnie zresztą Mezopotamia. Z pewnością sięgnę do Sitchina, dzięki!

  OdpowiedzUsuń